á
â
ă
ä
ç
č
ď
đ
é
ë
ě
í
î
ľ
ĺ
ň
ô
ő
ö
ŕ
ř
ş
š
ţ
ť
ů
ú
ű
ü
ý
ž
®
€
ß
Á
Â
Ă
Ä
Ç
Č
Ď
Đ
É
Ë
Ě
Í
Î
Ľ
Ĺ
Ň
Ô
Ő
Ö
Ŕ
Ř
Ş
Š
Ţ
Ť
Ů
Ú
Ű
Ü
Ý
Ž
©
§
µ
Autorka przedstawiła zarówno wkład kobiet w przygotowanie Powstania, (...) jak i ich uczestnictwo w służbach sanitarno-medycznych, aprowizacyjnych oraz w działaniach łączności i zwiadu, a także w innych formach pomocy powstańcom i ich rodzinom. Autorka pokazuje, że dla dobra Powstania i powstańców działały kobiety bez względu na to, z jakiej klasy społecznej pochodziły, oraz że ich aktywność była trudna i niebezpieczna. Anna Barłóg udowadnia, że bez oddania, ofiarności i odwagi pań Powstanie miałoby znacznie mniejsze szanse powodzenia.
Bardzo istotnym składnikiem książki jest indeks osobowy, który może choć w części zastąpić biografie kobiet zaangażowanych w Powstanie - tych mało znanych kobiet, których nazwiska udało się autorce przez swoją pracę wydobyć z zapomnienia. Celowi temu służy też wystawa w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie (wystawę można oglądać do 11 listopada bieżącego roku). Omawiana publikacja - jak czytamy we „Wstępie” - „nie wyczerpuje tematu, stanowi jednak ważny przyczynek, podstawę do dalszych badań”.
Anna Barłóg przedstawiła wyniki swoich badań także na ogólnopolskiej konferencji naukowej w Poznaniu 17 grudnia 2008 roku (materiały z konferencji w zbiorach PBP sygnatura 313624).